Når der nu alligevel er gang i grillen, så er det da bare alt for lækkert med en grillet pølse!
Egentligt er jeg ikke kæmpe fan af pølser – og de skal være helt varme før de smager godt! Sådan en halv-lunken sag, der har lagt på tallerkenen lidt for længe falder absolut ikke i min smag!
Og så skal de altså helst være propfyldt med kød! Ikke de der melede, mega fedtede baryler…!
Den anden dag fik jeg en pludselig trang efter karrypølse, og nu vil jeg så dele mine karrypølser med jer!
Altså jeg er nu ret sikker på at jeg ikke er den første der har gjort det på den her måde, men shh… Lad det være vores hemmelighed – og for at være helt ærlig, så har jeg ikke undersøgt hvordan andre gør det!
Og lad mig her tilføje at det selvfølgelig ikke er et must at man griller – men pølser smager altså bare aller bedst fra grillen!
Curry wurst
(lige så mange man kan spise)
Du skal bruge nogle gode, kødfyldte pølser
Sukkerfri ketchup
En god karry – jeg brugte østindisk karry
- Hæld ketchuppen i en skål og drys karry i (Se evt. billede nedenfor – mængden passer til tre pølser)
- Rør blandingen godt rundt
- Pølsen lægges på grillen og grilles ved svag-medium varme og den må meget gerne flække!
- Mens den er helt varm smørres det hjemmelavede karryketchup på pølsen
- Drys med lidt ekstra karry på toppen og nyd din karrypølse f.eks. med en basic salat m. æg.